-->

Temat edycji

8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE / apocalypse

Żyjemy w czasach apokalipsy, a coraz to inne klęski, obwieszczane przez media, wywołują globalny strach. Na ludzkość spadają nowe kataklizmy, jedne bardziej, inne mniej realne. Nic jednak nie pozostaje bez wpływu na nasze życie.

Obecnie cały świat zmaga się z drugim już kryzysem ekonomicznym, rujnującym gospodarki i przynoszącym w skutkach osobiste tragedie. Fale protestów przeciwko pogłębiającemu się rozwarstwieniu społecznemu, brak perspektyw i apetyt wielkich korporacji oraz banków rozlewają się od Europy Oburzonych, po Stany Zjednoczone Okupujących Wall Street.

Poczucie niepewności jutra potęguje prowadzona ciągle Wojna z terrorem, rozpoczęta po 11 września 2001, której fizyczne skutki najbardziej odczuwają mieszkańcy Afganistanu i Iraku. Zresztą ten region jest kolejnym źródłem niepokojów. Wszyscy z uwagą przyglądają się czy Arabska Wiosna przyniesie pozytywne zmiany, czy raczej rozkwit dyktatur w duchu Ruhollaha al-Musawi al-Chomeiniego.

Obraz absolutnej katastrofy dopełniają kolejne epidemie i klęski żywiołowe wywołane zmianami klimatu. Ludzkości prawdopodobnie udało się powstrzymać tymczasowo rozprzestrzenianie się AIDS, chociaż mieszkańcy Afryki nadal są przez tę chorobę dziesiątkowani. Za rogiem jednak czają się już kolejne epidemie, ich zwiastunami były ptasia i świńska grypa. Natura nie ułatwia ludziom życia, zsyłając kolejne fale tsunami, przypadki powodzi czy trąb powietrznych.

Nic dziwnego, że przerażeni ludzie coraz częściej upatrują w tych wszystkich wydarzeniach znaki nadchodzącego końca świata. Wieszczenie apokalipsy zawsze leżało w ludzkiej naturze, a każda kultura ma swoją jej wizję. Czy rok 2012, nieobjęty w całości w legendarnym kalendarzu Majów, faktycznie będzie tym ostatnim w dziejach?

Pozostaje mieć nadzieję, że będzie tylko równie, a może mniej katastrofalny jak lata poprzednie.

apos

Już 1 czerwca o godzinie 19.13 rozpocznie się niesamowity weekend z festiwalem inSPIRACJE. Otwarcie festiwalu odbędzie się na ulicy Tkackiej, która zostaje zamknięta specjalnie na potrzeby festiwalu. Otwarte zostaną wystawy Apokalipsa 2012, Koniec, Jądro ciemności w Zonie Sztuki Aktualnej. Piątkowy wieczór uświetni pierwsza część Berlin Blue Nights. Pośród 130 świetlnych kubików, na patio 13 muz, obejrzymy spektakl Seirenes, czyli 5-cio  osobowy chór  przy akompaniamencie DJ-a Tobias’a Haussig’era. Po muzyczno - wizualnym spektaklu Live set zagra DJ Metrobox - mieszkający na stałe w Berlinie producent i wokalista.

Sobotni dzień rozpocznie spotkanie autorskie z Mistrzami Polskiego Komiksu czyli Jakubem Rebelką  oraz Przemysławem Truścińskim. Spotkanie autorskie odbędzie się o godzinie 13.00 w Sali Kominkowej 13 muz, a poprowadzi je kurator wystawy Wojciech Łowicki.

Od godziny 14.00 do 17.00 odbędą się spotkania autorskie z Isao Hashimoto, Gregorem Grafem oraz grupą Democracia, które poprowadzi Wojtek Ciesielski - kurator wystawy Apokalipsa 2012.

O godzinie 17.30 odbędzie się wernisaż wystawy towarzyszącej w Galerii Fotografii FOTART. Będą to cykle  fotografii dwóch artystów: Wiek ekspresji  Satyam Dave pochodzącego z Indii oraz Dotyk Cad Camouonem z Indonezji.

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego o godzinie 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy Gregora Schneidera STERBERAUM. Schneider to kontrowersyjny niemiecki artysta, zdobywca prestiżowego Złotego Lwa i autor najbardziej intrygującego projektu na Biennale w Wenecji w 2001 roku.

O godzinie 21.30 odbędzie się druga część Berlin Blue Nights. Wieczór rozpocznie Daniela La Luz oraz Metrobox z Parallel Agency oraz kwartet z Deutsche Opera Berlin. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Chinawoman - utalentowana i charyzmatyczna wokalistka i kompozytorka. Na inSPIRACJACH przedstawi materiał ze swoich trzech albumów i tym samym będzie reprezentować nową falę berlińską wraz z Robinem Thomsonem [perkusja] i Diego Ferri [gitara]. Po koncercie wystąpi ponownie Daniela La Luz oraz Yannick Robins, który rozpocznie Silent Disco - imprezę na patio 13 muz, podczas której festiwalowicze będą bawić się w trójkanałowych słuchawkach:

  • Kanał Canalia: Daniel Zachodni, Sin Sensor,
  • Kanał Onomatopeja Breakz: LSR, Thom Logic, Thomas B,
  • Kanał Neuroshocked: Chris Da Break, Sick Boy.

Niedziela podczas inSPIRACJI to działania w ramach kampanii społeczniej sam JESTEŚ STARY!

O godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Zorka Project. Kolejno warsztaty  Gerontologiczne zorganizowane wspólnie przez Make it Funky Production  oraz Polskie Towarzystwo  Gerontologiczne. Tematem warsztatów będzie proces starzenia pod kontem naukowym, co pozwoli zrozumieć zachodzące w człowieku  zmiany.

Od 17.30 w Sali Kominkowej 13 muz projekcje dwóch filmów: Lęk wysokości  reżyserowany przez Bartosza Konopkę oraz Choć goni nas czas  Roba Reinera.

Wejściówki w postaci opasek  na Berlin Blue Nights są  dostępne w 13 muzach od  25 maja.

Wstęp na BBN 1 i 2 czerwca kosztuje 10 złotych za każdy dzień.

W przypadku posiadania wejściówki z 1 czerwca, wstęp na sobotni wieczór kosztuje 5 złotych ZA OKAZANIEM NIENARUSZONEJ OPASKI NA RĘKU.

Wystawy Apokalipsa 2012 oraz Koniec odbędą się w budynku 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2 oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej 1. Nie jak podawano wcześniej przy ulicy Staromłyńskiej 27.

Zapraszamy również na facebook'a.

Mecenasami głównym wydarzenia są:

  • Miasto Szczecin,
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.